Novinky

Lepenkové obaly na produkty

29. októbra 2018 / by admin / In Obalotava / Komentáre vypnuté na Lepenkové (kartonové) obaly

Lepenkové (kartonové) obaly

Lepenka je produkt, s ktorým prichádzame do styku dennodenne doma, v práci, v škole, v obchodoch… Keď berieme do ruky zápisník či knihu, často je jeho obal vyrobený z lepenky. Na stole máme položený stolový kalendár, ktorého „kostra“ je taktiež z lepenky. Dôležité doklady si ukladáme najčastejšie do šanónov z lepenky.  Do lepenky sú zabalené keksíky predávané v krabiciach, syry, čokolády, dezerty, mrazené produkty, kozmetické prípravky, lieky…

Lepenka sa často nachádza aj v takých výrobkoch, v ktorých  by sme to ani nečakali. Lepenka je skutočne produkt pre rozmanité použitie. Podľa technológie spracovania vlákien a ich lepenia rozoznávame niekoľko druhov lepenky.

Tak poďme si povedať trochu viac o lepenke, čo všetko máme na výber, keď sa rozhodneme dať si vyrobiť vlastný výrobok z lepenky, alebo keď svoj výrobok potrebujeme zabaliť.

 

 

Obaly pre potravinársky priemysel

Ak si chceme dať zabaliť výrobok, ktorý prichádza do priameho styku s potravinami, mali by sme si žiadať hladkú skladačkovú lepenku typu  GC1 alebo  GC2. Tie sú vyrobené z primárnych vlákien a majú vrchnú stranu lepenky bielu a spodnú stranu bielu alebo svetlú.

Na obaly, ktoré neprichádzajú do priameho styku s potravinami môžeme použiť aj hladkú skladačkovú lepenku z recyklovaného kartónu, ktorý má vrchnú stranu bielu a spodnú /vnútornú stranu sivú. Túto lepenku nájdeme pod označením  GD2, GD3. Cena obalov zo skladačkových lepeniek GD2 a GD3 je podstatne lacnejšia ako cena obalov z hladkej skladačkovej lepenky typu GC1.

 

Sivá lepenka pre pevné škatule

Základ pevných škatuliek tvorí  väčšinou sivá lepenka, ktorá je pokašírovaná (teda potiahnutá) papierom. Sivá lepenka býva hrúbky 1,0 – 2,5 mm. Známa je aj pod názvom knihárska lepenka či knižná lepenka. Obe strany má hladké. Sivá lepenka je vyrobená zo starého papiera, ale jej vlastnosťou je veľká pevnosť a odolnosť. Je natoľko pevná, že je využívaná aj v nábytkárstve, napríklad na výrobu skladacích taburetiek.

Knihárska lepenka sa vyrába aj v ďalších farebných modifikáciách, napríklad sivočierna a sivobiela. Použitie týchto lepeniek pri kašírovaní farebne zladí vnútro škatulky s vrchnou časťou.  No natrafiť môžeme aj na luxusné lepenky, ktoré na dotyk pripomínajú hodváb. Sivá lepenka vplyvom vlhkosti má tendenciu vyhýnať sa a preto aby sme sa tomu vyhli, na výrobu produktov s väčšou plochou ako napríklad herných plánov či puzzle sa zvykne používať špeciálna lepenka ESKABOARD.

 

Dekoratívna funkcia lepenky

Lepenka dokáže v obalovom priemysle zastúpiť praktickú aj dekoratívnu funkciu.

Vlnitá lepenka sa používa napríklad na výrobu displejov (stojany na vystavenie tovaru) či prepraviek.

Výber počet vrstiev lepenky

V zásade sa rozdeľuje podľa troch kritérií:

  • podľa počtu vrstiev
  • podľa výšky a hustoty vlny (profilu)
  • podľa zloženia použitej suroviny

Najbežnejšie sa používajú 2-, 3-, 5- vrstvové lepenky s typom vlny E, B a C.

 

Obaly z lepenky

 

 

Kombináciou 2-vrstvovej vlnitej lepenky s potlačenou hladkou skladačkovou lepenkou dosiahneme vysokokvalitný produkt v dvoch úrovniach. Bude nielen ochranným obalom, ktorý znesie vysokú záťaž, ale aj výrobkom, ktorý dokáže predávať svojou originálnou potlačou.

Pri balení remeselných výrobkov však efektne pôsobí aj prírodná vlnitá lepenka.

 

 

 

Lepenka a kreatívny materiál

Všeobecne je lepenka veľmi obľúbená  v scrapbookovom priemysle. Vyrábajú sa z nej  doplnky na  papierové tvorenie. „Výrezy“ obrázkov a slov z lepenky môžu mať oveľa jemnejšie detaily v porovnaní s výrezmi z dreva, ktoré má väčšiu tendenciu zlomiť sa v najužších miestach. Širokú ponuku výrezov ponúka e-shop: www.hobbyshop.sk

 

Zorientovať sa v ponuke lepeniek vám pomôže najlepšie náš kvalifikovaný pracovník OBALOTAVY a vyberie s vami to, čo potrebujete. Alebo si nechajte od nás vypracovať cenovú ponuku pre Váš obal.

Nezabúdajme, že výrobky a obaly z lepenky sú nielen voľne rozložiteľné v prírode ale aj opätovne recyklovateľné a preto šetrné k životnému prostrediu a obnoviteľným zdrojom.